За повечето хора яйцата са само вид храна. Но за други те представляват потенциален доход от излюпване на пилета или други по-екзотични птици. Каквато и да е причината, поради която се нуждаете от автоматичен инкубатор за яйца, изборът на този уред може да бъде труден, особено ако не сте достатъчно запознати.
На пазара има множество фирми, предлагащи невероятно разнообразие от инкубатори с различни размери и капацитет. Всеки автоматичен инкубатор работи по уникален начин, което означава, че трябва да вземете предвид вашите нужди, преди да направите своя избор.
Кой е най-добрият инкубатор за яйца?
Има определени аспекти, които трябва да вземете предвид при извършването на тази покупка. Всичко зависи от вашите нужди, но е препоръчително оборудването да се предлага с автоматично управление на обръщане и вентилация.
След дълго проучване и разучаване на различни модели, ние създадохме списък, където можете да намерите инкубатори с добро съотношение цена / качество.
1. Автоматичен Инкубатор за 56 яйца HDD ZT
Марката HDD предлага на птицевъдите напълно автоматичен инкубатор, който им позволява да излюпят до 56 яйца наведнъж. Макар и доста голям, този модел е много практичен. Изработен от прозрачен материал, той ви позволява да следите различните етапи по всяко време.
Този автоматичен инкубатор от HDD ви позволява да имате здрави пилета при всяко люпене, благодарение на своята добра топлоизолация за яйцата. Модела е подходящ за почти всички яйца от различни видове домашни птици, но на ръчен режим може да се използва и за по големи от кокошите яйца.
Това устройство има и функция за автоматично завъртане. Благодарение на това няма да се налага да ги въртите ръчно и ще бъдат подложени на оптимални условия, които ще осигурят излюпването на пилетата. Този инкубатор също има и вентилатор, който осигурява добра циркулация на въздуха в устройството, като по този начин омекотява черупките, така че пилетата да могат лесно да ги счупят. Тази функция може да се регулира според вашите нужди и естеството на яйцата. С този автоматичен модел ще намерите функция за програмиране на времето за инкубация и отброяване на дните.
2. Инкубатор Cleo 5 DT, полуавтоматичен
Благодарение на марката Cleo животновъдите ще могат да получат повече от 41 яйца за рекордно кратко време. Този полуавтоматичен инкубатор е доста практичен. Тъй като температурата играе важна роля при инкубацията на яйца, този модел има подходящ автоматичен контрол. Последният позволява прецизно регулиране на температурата. Оборудван с дисплей и светлинни индикатори, този инкубатор ви позволява да следите промените, настъпващи в устройството. Благодарение на тях ще можете да знаете вариациите на температурата, които могат да повлияят на успеха на излюпването.
3. Автоматичен Инкубатор за 24 яйца HDD ZT
Не се притеснявайте от почистването, отличният му завършек и организираният дизайн ще поддържат зоната чиста за инкубация. Изработена с най-съвременна технология, той интегрира автоматичен контрол на топлината и излюпването на до 24 пилета.
4. Автоматичен инкубатор Micul Fermier, 2-етажен
Опцията за по-индустриална употреба може да побере до 128 пилешки, 64 гъши, 96 патешки или 304 пъдпъдъчи. Неговата автоматична система ви позволява да обърнете внимание на важните си ангажименти през целия ден.
5. Инкубатор за 82 яйца Cleo 5X2DTH
Мощна и компактна машина, която предлага идеална мощност за 82 яйца от пъдпъдъци или пилета. Уреда е с автоматичен контрол на влажността, както и температурата, включваща таймер за завъртане на яйцата и система за облъчване.
6. Инкубатор за 7 яйца ZT
Тази невероятна опция предлага ясна видимост на вътрешността на продукта и лесно вътрешно почистване благодарение на своите антимикробни пластмаси. Можете да поддържате необходимата температура, благодарение на вградения терморегулатор. Отличен модел, който предлага и външно допълване с вода.
7. Автоматичен Инкубатор HDD ZT, 12 яйца
Компактен и професионален дизайн с капацитет за 12 яйца, с регулиране на времето за люпене и наистина лесна за конфигуриране система, която ще ви позволи да спестите време и да оптимизирате развъждането или експерименталния опит без много усилия.
Как работят инкубаторите за яйца?
Тези уреди се използват за излюпване на яйцата на птици или влечуги, като се поддържа температурата, необходима, за да бъдат яйцата винаги горещи, което позволява да се развие плод вътре в тях и да се излюпи по изкуствен начин.
Подходящи ли са всички видове домашни птици?
Много от производителите са проектирали универсални инкубатори, за да предоставят на потребителите тази възможност. Тези модели позволяват излюпване на различни видове домашни птици: пилета, патици, гъски, пуйки, пъдпъдъци и др. Освен това те са напълно подходящи за инкубация на яйца от влечуги. Но преди да направите покупката си проверете опциите за влажност, температура или капацитет, за да видите дали ще са подходящи за яйцата, които планирате да люпите.
Предварителна подготовка
Знаейки кога и по колко яйца снасят вашите кокошки, трябва да ги съберете и да ги подготвите за поставяне в инкубатор. За да направите това по правилният начин е препоръчително да изпълните определени стъпки.
Една от основните стъпки е да знаете, колко често ще събирате яйцата. Най-малко трябва да изпълнявате тази задача веднъж на ден. По този начин ще можете да ги съхранявате в идеални условия за опазването им. След като сте събрали достатъчно яйца, трябва да запазите само някои от тях. Трябва да отделите всички, които са твърде големи, твърде малки, твърде мръсни, деформирани или напукани. Ако искате да почистите някои от яйцата, в никакъв случай не използвайте вода, защото ще премахнете защитния им слой и ще ги направите слаби. Ако наистина искате да ги почистите, пробвайте, колкото е възможно на сухо.
След това поставете яйцата в подходящ носител за съхранение като кутия или кора. В зависимост от това, в което ще ги съхранявате трябва да ги поставите легнали или с острата страна на долу. След като сте ги наредили внимателно и сте сигурни, че няма опасност от счупване ги приберете на тъмно.
В случай, че поставите яйцата директно в инкубатор, не забравяйте да го оставите далеч от пряка слънчева светлина. Както в случая на поставяне на яйца в подходящ контейнер, и тук е важно да ги поставите легнали на една страна или изправени с върха надолу. За да се поддържа правилната температура, в уреда трябва да бъде между 36 и 38,5 градуса в зависимост от това дали инкубаторът е оборудван с вентилатор или не.
Как да използвам инкубатор за яйца?
Както при естественото размножаване, времето за инкубация в автоматичен инкубатор е 21 дни. В някои случаи обаче този период може да варира между 19 и 23 дни.
Ако автоматичният инкубатор е по-усъвършенстван и по-ефективен модел, той ще бъде по-лесен за използване. Благодарение на специалните технологии с това устройство е лесно да се борави. Преди да го заредите с яйца е важно да се уверите, че уредът работи правилно. За да го проверите, включете го в контакта и го стартирате все едно е зареден.
След като приключите с проверката, поставете яйцата в предвидените за тази цел решетки и рафтове, преди да стартирате инкубатора. Ако разполагате с автоматичен модел, уреда ще регулира температурата, така че да насърчава излюпването на яйца. Благодарение на много чувствителен сензор, устройството ще контролира прецизно температурата и влажността в отделението, за да може съдържанието да се инкубира добре и бързо да се превърне в пилета.
След като автоматичният инкубатор бъде активиран, просто ще трябва да изчакате. Важно е да следите влажността в устройството, затова трябва да наблюдавайте нивото на резервоара и не се колебайте да добавите вода, ако е необходимо. Ако уредът работи нормално, резервоарът ще трябва да се допълва на всеки 2 дни.
Около 18-ия инкубационен ден премахнете решетките и спрете да въртите яйцата като ги оставите легнали или с върха на горе, за да улесните пилетата. При някои модели това движение се извършва автоматично. Добавянето на вода към резервоарите също е важно на този етап, тъй като влагата омекотява черупките, което ги прави по-лесни за пропукване. Когато започнат да разбиват черупката, за да се люпят е важно да държите инкубатора затворен. С отварянето му рискувате да освободите образуваната влажност в уреда, което ще доведе до втвърдяване на черупките, което усложнява процеса.
Могат ли яйцата в инкубатора да се търкалят или чукат едно в друго?
Тази възможност е напълно невъзможна. Производителите на автоматични инкубатори са инсталирали подвижни стойки, които придържат яйцата в безопасност и правилна позиция. Следователно веднъж поставено яйцето ще се поддържа фиксирано в стабилна позиция през целия инкубационен период. Някои видове инкубатори има и няколко вида поставки, адаптирани към различните категории и размери на яйцата.
Предимства на инкубаторите
Подходящи за различни яйца
Тези уреди са доста гъвкави, давайки големи възможности за създаване на потомството, което иначе би било доста трудно за постигне. Инкубаторите могат да се използват за излюпване на различни видове птици или влечуги.
По-евтино
Интересно е да се отглеждат различни видове пилета, фактор, който подобрява историческата цялост. По-икономично е да се отглежда голямо разнообразие от породи, като се излюпват през инкубатор, отколкото като се купуват вече отгледани пилета.
Яйцето е по-лесно за транспортиране
По-лесно и по-евтино е да транспортирате яйца, отколкото пилета. Малките пилета лесно се стресират от шум или дори могат да претърпят травми в нова среда. Това може лесно да бъде решено чрез транспортиране на яйце и излюпването му в средата, където искате да расте.
Преносимост
Инкубаторите се различават и според броя на яйцата, които могат да поберат. Можете да си купите с капацитет от три, десет и дори до сто в зависимост от вашите интереси и нужди.
Учебен опит
Люпенето на яйца с инкубатор дава възможност за научаване на този процес. Напълно подходящ е, както за ученици, така и за подходящото развитие на млади фермери.
Как да изберете инкубатор за яйца?
Капацитет
На повечето модели обема е ясно подчертан в описанието на продукта или на кутията, но се уверете, че уреда може да излюпва различни видове птици, които може да планирате да излюпите в бъдеще.
Захранване
Почти цялото това оборудване работи с електрическо захранване като се използва традиционния контакт, но при по-голямо оборудване е важно да се вземе предвид нуждата от по-голям източник на енергия.
Автоматично завъртане
Тази функция ви позволява безопасното и навременно завъртане на яйцата. Правейки го сам рискувате да пропукате яйцата, така че автоматичната функционалност е почти необходима.
Контрол на температурата
Това ще ви позволи да промените вътрешната топлина, така че да е подходяща за вида на яйцата, които имате. Можете също да използвате термометър, за да регулирате точните условия, от които се нуждаят вашите яйца.
Контрол на влажността
Има два начина за контрол на влажността, или чрез използване на някаква абсорбираща подложка, напоена с вода, или чрез парна система вътре в оборудването.
Прозорци за наблюдение
Почти всички модели имат някакъв прозорец за наблюдение, така че можете да станете свидетели на чудото на живота, както то се случва.
Система за предупреждение
Тази функция е предназначена за предупреждение, когато един от важните параметри за размножаване достигне критични стойности. Това може да бъде например неадекватно ниво на температурата или прекомерна влажност. Накратко, системата за предупреждение ви помага при изпълнението на задачата и дава възможност за навременното коригиране на всички параметри. По този начин загубите се свеждат до минимум, което увеличава рентабилността на отглеждането. Тази функция се среща често на модели от висок клас.
Видове яйца
Някои инкубатори са направени специално за един вид птици, така че ако вашето намерение е да отглеждате голямо разнообразие от видове, ще трябва да проверите тази спецификация.
Устойчивост
Уверете се, че модела, който ще закупите е произведен от устойчиви материали, които ще издържат многократната употреба на уреда, и че не е прекалено трудно да се почиства.
Сигурност
Не всички от тези продукти са произведени при еднакви условия. Някои са сертифицирани за безопасна електрическа употреба, важен проблем, защото нали не сте забравили, че това устройство ще работи нон-стоп в продължение на три седмици.
Заключение
Тъй като температурата, влажността и завъртането на яйцата са три от най-важните фактори, които трябва да се вземат предвид при избора на инкубатор за яйца, потребителят трябва да се погрижи да инвестира в модел, който е изработен от здрави материали, като ABS пластмаса. и модерна цифрова система за управление, която поддържа правилната температура.
Сглобяването му трябва да бъде бързо и лесно. Ако частите му са подходящи за миене в съдомиялна машина ще е по-добре за по-лесното почистване.
Някои инкубатори предлагат и големи прозорци за наблюдение, за да могат яйцата да бъдат наблюдавани, без да се налага да отваряне на уреда.
И накрая, в зависимост от вашите цели, различните инкубатори предлагат различен капацитет, така че не забравяйте да инвестирате в инкубатор, който може да побере достатъчно количество яйца.