Карането на велосипед е отлична възможност за постигане на бързи резултати. С най-добрия велоергометър в комбинация с добре балансирана диета, можете не само да отслабнете, но и да постигнете добра физическа готовност. Редовното спортуване ще покачи тонусът Ви, ще се дисциплинирате и гарантирано ще се чувствате по-добре.
Тренировките с велоергометър са най-често срещани в спортните зали. Но без съмнение притежанието на велоергометър у дома ще ви даде по-добра възможност да спортувате си според вашия график. Понякога забързания начин на живот, трафика или претъпканата фитнес зала биха могли да възпрепятстват тренировката и дори да ви демотивират. Какво по-голямо удобство от това да разполагате с този толкова полезен фитнес уред у дома. Така ще имате възможност да го използвате по-всяко време, когато сте свободни и мотивирани.
В тази статия ще ви запознаем с предимствата и характеристиките на велоергометъра. Добре е той да предлага добро съотношение качество – цена, но най-вече да ви помага да отслабвате или да подобрите несъвършенствата по вашето тяло.
Предимства на тренирането с велоергометър
Велоергометър е уред за кардио тренировка, който позволява на потребителя да регулира съпротивлението според нуждите и възможностите му.
Ще ви поддържа във форма, като е и един от най-малко задължаващите начини за спортуване, тъй като е възможно да тренирате дори пред телевизора.
С велоергометър можете да възстановите формата си след травма или боледуване като подобрявате представянето си ден след ден. С този уред можете да отслабнете и да възстановите фигурата си благодарение на изразходването на много калории при всяка тренировка.
Той също така нежно насърчава сърдечната дейност чрез подобряване на сърдечно-съдовата издръжливост и мускулатурата на краката без риск за ставите.
Кой е най-добрият велоергометър?
В интернет ще намерите множество от марки и модели, които предлагат комфорт, разнообразни функции, както и най-различни цени.Трябва обаче да знаете, че не винаги най-скъпите продукти са най-хубавите.
След дълго и задълбочено проучване, бихме искали да ви представим нашия списък с продукти. Ще намерите няколко най-предпочитани модела велоергометри на пазара, както и няколко препоръчани от нас.
1. Велоергометър Kondition GYMOST BMG-B11

- Размери: 120 x 59 x 151 см
- Максимално поддържано тегло 150 кг
- Нива на съпротивление: 20
Може би си помислите, че този модел не е препоръчителен продукт поради размерите. Обикновено повечето са много по-малки, но за всички, които искат издръжлив велоергометър може да разгледа този.
От друга страна, хората с тегло до 150 кг, ще харесат този уред, тъй като повечето модели на пазара са предназначени за по-леки потребители.
2. Велоергометър Zipro Nitro RS

- Размери: 125 x 59 x 145 см
- Максимално поддържано тегло 150 кг
- Нива на съпротивление: 8
Zipro ни представя велоергометър, с който можете да тренирате у дома. Той има система за променливо съпротивление на своя маховик от 8 к., за да се адаптира към различни нужди и физическа подготовка.
Разполага с анатомични дръжки, регулируема седалка и цифров екран, така че можете да наблюдавате скоростта, разстоянието, изминалото време, калориите и сърдечната честота.
Предлага се с поставка за бутилка с вода и държач за мобилен телефон или таблет, за да слушате музика или гледате филми, докато тренирате. Изработен е от здрави материали, за да гарантира стабилност и издръжливост. Има и колела за лесно транспортиране.
3. Велоергометър TECHFIT Athletic, Маховик 20 кг

- Размери: 100 x 45,1 x 85 см
- Максимално поддържано тегло 200 кг
- Нива на съпротивление: 99
Този велоергометър е оборудван с 22 килограмов маховик и система за задвижване с колан за оптимално и тихо въртене на педалите. Предлага и регулиране на съпротивлението с 99 нива за по-голяма точност и неплъзгащи се и регулируеми педали.
Цифрова екранна конзола предлага с различни предварително зададени програми и сензори за измерване на пулса. Конзолата е съвместима с приложения чрез Bluetooth, за да ви позволи да контролирате всички програми за упражнения от вашия смартфон или таблет. Предлага се с регулируема спортна седалка и кормило, поставка за бутилка с вода и електронно устройство.
4. Велоергометър Kondition, Магнитен, BMG-5700

- Размери: 105 x 52 x 142 см
- Магнитна спирачна система
- Максимално тегло на трениращия 120 кг
Този велоергометър има система за магнитно съпротивление, която ви предлага 8 настройки за регулиране на интензивността на упражнението с 5,5 кг маховик.
Той има регулируеми седалка и кормило за по-голям комфорт и сензори за пулс, интегрирани в дръжките. С неговия LCD екран можете да следите тренировъчни данни (скорост, време, калории, изминато разстояние и пулс). Компактният му дизайн е лесен за съхранение и включва транспортни колела.
5. Zipro Boost

- Размери: 78,8 x 48 x 137 см
- Магнитна спирачна система
- Максимално тегло на потребителя 120 кг
Zipro Boost има лека и подсилена конструкция, която може да издържи до 130 килограма. Осигурява голяма стабилност и безопасност с ергономична регулируеми седалка, кормило и педали.
Той включва маховик от 7 кг и 8-позиционна регулируема система за съпротивление с магнитна спирачка, за да се адаптира към изискванията на тренировката.
Чрез LCD екран и сензори за сърдечната честота на кормилото можете да наблюдавате основните индикатори: време, скорост, разстояние, пулс и калории.
6. Велоергометър Kondition BMG-4300

- Размери: 52 x 22,5 x 61 см
- Магнитен механизъм
- Нива на съпротивление: 8
- Максимално поддържано тегло 100 кг
Компактен, лесен за инсталиране, здрав и безшумен. Този велоергометър има монитор за проверка на стойности като време или разстояние и пулс и е подходящ за хора с тегло до 100 кг. Той предлага 8 нива на съпротивление, за преминаване от лека към енергична тренировка и да регулира трудността според физическите възможности на потребителя.
7. Хоризонтален велоергометър Hammer Comfort Motion BT

- Размери: 160 x 52 x 110 см
- Магнитен механизъм
- Нива на съпротивление: 10
- Максимално поддържано тегло 130 кг
Ако искате истински комфорт, препоръчваме този хоризонтален велоергометър с ергономична седалка с облегалка. Здравата му конструкция може да издържи до 130 килограма и е много стабилна. Включва колела за лесно транспортиране.
Има голям LCD екран, който показва време, разстояние, изгорени калории, скорост и пулс. Има 10 нива на съпротивление със система за мек старт за тихо и плавно движение. Толкова е удобно, че можете да четете, да слушате музика или да гледате телевизия, докато тренирате у дома.
8. Велоергометър Kondition BMG-8510

- Размери: 109 x 56 x 149 см
- Магнитен механизъм
- Нива на съпротивление: 32
- Максимално поддържано тегло 150 кг
Представяме велоергометър, който отговаря повечето нужди за домашна употреба със своето качество и производителност.
Много е удобен при въртене на педалите, с магнитно съпротивление, което ще помогне да настроите лесно различните нива. Той е много стабилен благодарение на здравата основа, която предпазва пода от надраскване.
9. Велоергометър Dynamic X-Bike

- Размери: 64 x 41 x 118 см
- Механичен механизъм
- Нива на съпротивление: 8
- Максимално поддържано тегло 120 кг
Ако имате нужда от велоергометър, който е сгъваем и не заема много място, този вариант е най-добрият за вас. Разполага с кормило със сензори и конзола с LCD екран, който ви показва времето, калориите, скоростта, разстоянието и пулса, по време на цялата тренировка. Така че можете да наблюдавате напредъка си във всяко упражнение. Той има 8 нива на съпротивление и е идеален, както за начинаещи, така и за напреднали.
Благодарение на регулируемата си седалка с облегалка той е много удобен. Много лесно се сгъва и не заема почти никакво място, когато се съхранява. Веднъж сгънат размерите му са 64 x 41 x 118 cm.
10. Сгъваем велоергометър Zipro Future X

- Размери: 78 x 67 x 117 см
- Механичен механизъм
- Нива на съпротивление: 8
- Максимално поддържано тегло 110 кг
Това е функционален модел, който може да поддържа максимално тегло от 110 кг, което го прави достатъчно устойчив за много потребители. Можете да го използвате, когато пожелаете, без никакви неудобства. Лесно се сглобява и след като го използвате, можете да го сгънете, за да го приберете.
Той има вграден LCD дисплей с батерии, където можете да видите изминало време, изгорени калории, скорост, разстояние и др.
За да бъде тренировката ви по-интензивна и персонализирана, можете да избирате от 8-те ръчно регулируеми нива на съпротива.

Видове велоергометри
Има различни видове велоергометри. Има кростренажор, спининг байк, както и магнитен велоергометър.
Ще се опитаме да ви запознаем с различните видове, така че да имате по-ясна представа когато правите своя избор за покупка.
Вертикален велоергометър
Те са най-разпространение и всеки нов модел е снабден с разширени функции, които значително подобряват ползата от тренирането.
Вертикалните модели имат няколко предимства. Те имат сравнително по-достъпна цена в сравнение с хоризонталните. Освен това, вертикалните заемат много по-малко място поради това, като някои дори са сгъваеми и лесно могат да се съхраняват. Много са подходящи, особено ако не разполагате с много място във вашето жилище.
Има издръжливи модели, с които не трябва само да стоите неподвижно и просто да въртите педалите. Можете да се възползвате максимално, когато карате вертикален велоергометър. Бихте могли и да го карате в изправено положение, като по този начин натоварвате повече мускули.Така тренировката ви ще бъде много по-ефективна.
Един от недостатъците на вертикалните велоергометри е това, че седалките са малко по- неудобни. Ако обичате да тренирате дълго време, най-вероятно ще предпочетете друг вид тренажор. Този вид също не се препоръчва за възрастни хора и за всички с болки в гърба.
Имайте предвид, че някои от тези модели имат изместен център, което означава, че могат да станат нестабилни, в случай че натискате прекалено силно в дадена посока.
Хоризонтален велоергометър
Седалката на този тип велоергометри предлага изключителна опора за гърба и седалищните части, а наклонената позиция ще отнеме напрежението от тялото ви и ще ви мотивира за по-дълга тренировка.
Но това не е единственият комфорт, който този велоергометър може да осигури. За разлика от вертикалния, при който държите дръжките и през повечето време сте наведен напред, с този тип ръцете ви са напълно свободни. Това ви позволява да гледате телевизия, да четете книга, да говорите по телефона или дори да играете някои от любимите си игри, докато едновременно с това спортувате.
Някои потребители имат негативно мнение за ефективността на хоризонталните велоергометри, като считат, че изгаряните калории са по-малко в сравнение с вертикалните модели.
Видове съпротивление
Една от най-важните характеристики на велоергометрите е съпротивлението, което те осигуряват. Изключително необходимо е да знаете повече за различните типове, за да можете да направите по-успешна покупка.
В зависимост от степента на съпротивлението резултатите ще са различни. Колкото повече предизвиквате себе си, толкова и по-голям ефект ще има това и върху тялото ви. Не забравяйте обаче, че натоварването и дължината на тренировките трябва да се увеличават постепенно, за да не травмирате тялото си.
За да се доближат до реалното каране на истински велосипед, повечето велоергометри предлагат различни нива на съпротивление.
Пазарът предлага богат избор на велоергометри, които използват механични или магнитни спирачни системи. Всички те предлагат и регулируеми степени на съпротивление. Затова е важно, когато избирате вашия уред да обърнете внимание с колко степени е той.
Стабилност
Стабилността е много важна част от избора на велоергометър. Колкото по-тежък е той, толкова по-устойчив е по време на тренировка. Ако сте решили да тренирате усилено трябва да изберете масивен и здрав модел. Последното нещо от което имате нужда е да се притеснявате, че може да не издържи или пък да се клати по време на упражнение. Затова гледайте внимателно преди да пристъпите към покупка.
Ръководство за покупка на велоергометър
Ето малък списък, който ще ви помогне да научите всички малки детайли, които могат да улеснят живота ви, докато търсите велоергометър:
Удобство
За да осигурите приятни тренировки в домашни условия е важно да проверите определени елементи като кормилото и седалката. Изберете модел с регулируеми седалка и кормило, било то по височина или по дълбочина. Имайте предвид, че седалката трябва да се регулира така, че краката ви да са леко огънати в най-ниската точка на педалите. Има модели, които предлагат регулиране на височината на кормилото и наклона за по-голям комфорт.
Каишки за регулиране на педалите или подложки за краката осигуряват по-добра опора по време на по-интензивно трениране.
Добрата опора за краката позволява по-добро използване на велоергометъра, особено в случай на намалена подвижност.
Максимално поддържано тегло
Не забравяйте да проверите максималното поддържано тегло, което велоергометърът може да понесе, преди да направите своята покупка. Това трябва да ви е приоритет, ако сте с наднормено тегло. Някои марки стационарни велосипеди са проектирани да издържат до 200 килограма, но стандартно са до 130 – 150 кг.
Стабилност
Проверете дали е добре оборудван със система за стабилизиране и нивелация, която гарантира добра стабилност по време на употреба.
Вижте и за система за лесно местене на уреда. Домашният велоергометър е сравнително тежък, така че е разумно да се ориентирате към модел, който е оборудван с колела. Те ще ви помагат да го местите лесно от едно място на друго.
Ако се използва от хора в рехабилитация или от възрастни хора е важно да се провери дали рамката е достатъчно отворена, за да се гарантира, че качването става без затруднения.
Централна конзола
Конзолата ви позволява да избирате настройките, както и да следите мощност, време, изгорени калории или изминато разстояние. Това ще ви помогне да останете мотивирани всеки път, когато тренирате. Всъщност някои модели дори показват сърдечен ритъм и също се продават с колан за пулс за максимална точност. За по-голямо удобство не забравяйте да проверите дали размерът на екрана на конзолата е достатъчно голям, за да улесните четенето на информацията.
Механичното или моторизирано съпротивление
Съпротивлението е един от основните критерии, които трябва да имате предвид при избора. Има модели, които са оборудвани с магнитно регулиране, което позволява безшумна работа без триене.
Настройки на съпротивлението
С магнитната система, за да регулирате трудността е достатъчно да използвате директно конзолата на уреда. Предимството на този тип система е, че позволява на потребителя да се възползва от различни нива на трудност, които са достъпни за начинаещи или напреднали, с някои автоматични вариации. Разбира се, вие определяте програмата според вашата лична цел. Ако сте начинаещ, очевидно е, че няма да изберете същата програма, както ако сте напреднали спортисти.
Що се отнася до системата за механично регулиране, тя е много лесна за използване, тъй като просто трябва да завъртите копче, което притяга стоманено въже, предназначено за настройката за по-голямо съпротивление при въртене.
Съвети за употреба на велоергометър
Ако вече сте закупили подходящия за вас велоергометър и все още не знаете как да го използвате по най-добрия начин, опитайте стъпките, които ще представим по-долу. Така ще можете да се насладите на тренировките си максимално и да постигнете най-добри резултати.
Регулирайте седалката
Първото нещо, което трябва да направите, преди да започнете да тренирате е да регулирате седалката. Важно е височината на седалката и кормилото да са подходящи, за да можете да се чувствате комфортно, докато тренирате.
Изберете нивото на съпротивление
Разбира се, в началото не може да изберете най-високото ниво на съпротива. Добре е да започнете с най-ниското ниво и да го коригирате до трудност, която желаете като напредвате с тренировката.
Загрейте преди по-големи натоварвания
Загряването на мускулите с основни упражнения преди да започнете сериозни натоварвания. Загрявката ще ви помогне да предотвратите потенциални наранявания, които могат да възникнат при по-интензивна тренировка.
Обърнете внимание на стойката си
Тялото ви трябва да образувате ъгъл от 45 градуса спрямо пода с торса. Избягвате да се прегърбвате, тъй като това може да причини по-дълготрайни проблеми с гърба.
Използвайте контролния панел
В ръководството на новия ви велоергометър ще намерите информация за това какво може да правите с контролният панел, възползвайте се от него. Обикновено ще можете да го използвате, за да следите колко калории сте изгорили, скоростта си и какво разстояние сте изминали.